الحیات بررسی کرد؛آیا تهران بار دیگر میانجی‌گری عمان بین ایران و آمریکا را قبول خواهد کرد؟

تاریخ انتشار : 11 آبان , 1397

وزیر خارجه ایران ضمن نفی گفته های یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص وساطت عمان برای مذاکره با واشنگتن،به این نکته اشاره کرد که کشورش مخالف اینگونه اقدامات نیست.وی به صراحت گفت:«این امکان را رد نمی کنیم.این مساله در گذشته اتفاق افتاده و ممکن است بار دیگر آن را تکرار کنیم.»

به گزارش «قاصدک»،الحیات نوشت:در شرایطی که وزیر خارجه ایران،محمد جواد ظریف،پذیرش میانجی گری عمان نزد واشنگتن را بعید نمی داند،دانمارک نظام ایران را به برنامه ریزی برای دستگیری یکی از معارضان عضو«جنبش آزادی اهواز» در خاک این کشور،متهم نمود و دولت دانمارک بر تماس های خود با دولتهای اروپایی در راستای اتخاذ اقداماتی از قبیل تحریم علیه تهران،تاکید کرد.

این رسانه عرب زبان ادامه داد:در همین رابطه، خبرگزاری ایسنا از سردار جلالی نقل کرد که دستگاههای امنیتی ایران تصمیم به طراحی تلفنی گرفته اند که امکان شنود مکالمات آن فراهم نباشد.

پس از انکه در سال 2011 برنامه های هسته ای ایران در معرض حمله ویروسی به نام«استاکس نت» قرار گرفت،این کشور توانایی های الکترونیک خود را تقویت کرد.

در این میان، وزیر خارجه ایران در استانبول تصریح کرد که تحریمهای آمریکا علیه کشورش، عواقب وخیمی برای نظام جهانی خواهد داشت. در این باره خبرگزاری جمهوری اسلامی از محمد جواد ظریف نقل کرد: «دولتی که قانون را نقض می کند، تلاش دارد دولتی را تحریم کند که به قاتون پایبند است! آمریکایی ها به ملت ما ضرر می رسانند و ما بعنوان یک دولت تلاش می کنیم تا سر حد امکان از پیامدهای تحریمها بکاهیم.»

ظریف بر این مساله تاکید کرد که این اولین بار است که اروپایی ها نه تنها برای ایستادن علیه سیاستهای آمریکا تلاش می کنند، بلکه به دنبال ساز و کارهایی برای جبران آثار تحریمها هستند.

وزیر خارجه ایران همچنین ضمن نفی گفته های یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص وساطت عمان برای مذاکره با واشنگتن، به این نکته اشاره کرد که کشورش مخالف اینگونه اقدامات نیست. وی به صراحت گفت:« این امکان را رد نمی کنیم. این مساله در گذشته اتفاق افتاده و ممکن است بار دیگر آن را تکرار کنیم.»

در این میان، وزیر خارجه ترکیه نیز اعلام کرد که نشست ششم وزرای خارجه ترکیه، آذربایجان و ایران، به بررسی تقویت روابط تجاری و اقتصادی بین این کشورها پرداخته و وزرای سه کشور مساله تحریمهای آمریکا علیه ایران و انعکاسهای آن در منطقه را نیز مورد بررسی قرار داده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *