رئیس شورای شهر رویان: نداشتن سند مالکیت مانعی برای توسعه و پیشرفت رویان شده است/ بنیاد مستضعفان ادعای مالکیت رویان ۸۰۰ ساله را دارد.

تاریخ انتشار : 6 تیر , 1399

اختصاصی قاصدک:محمدرضا بابایی در اولین نشست خبری سال ۹۹ با خبرنگاران که شهردار رویان هم حضور داشت گفت: شورای اسلامی شهر به عنوان یک نهاد اجتماعی است که فعالیت ها و موضوعات حوزه های مختلف شهر را پوشش می دهد و این نظارت با همکاری شهرداری به عنوان خط مقدم فعالیت ها معنی پیدا می کند. لازمه موفقیت شهرداری این است که تعامل و همکاری را با مجموعه شورای شهر برقرار و تنگاتنگ کند. خداوند را شاکریم در همه ادوار این تعامل وجود داشته و لمس کردیم.

رئیس شورای شهر رویان افزود: در دوره پنجم هم یک وفاق و همدلی بین اعضای شورای شهر بوده و ماحصل آن شد تا مهندس توکلی که از چهرهای بسیار خوب و خدومی هستند به عناون شهردار ادامه کار دهند و امروز هم که سکاندار مدیرکل دفنی استانداری هستند باید از ایشان به نیکی یاد کنیم چون در این شهر منشا خدمت بودند. با رفتن ایشان ما چهره ای را انتخاب کردیم که از بدنه خود شهردای بود مهندس حسین زاده چندین سال در شهردای کار کرد مسئولین معاونت خدمات و فضای سبز را برعهده داشته و با مجموعه شهرداری کاملا آشنایی دارد و ما با درنظرگرفتن همه خوصیاتی که لازمه شهر بود مهندس حسین زاده را با ۵ رای به عنوان شهردار رویان انتخاب کردیم.

بابایی عنوان کرد: بحران کوید ۱۹ هم که متاسفانه در همان ماههای اول شروع به کار شهردار جدید بود مشکلاتی را ایجاد کرد اما علیرغم همه محدودیتهای منابع و چالش ها، خداروشکر هم در حوزه کرونا و هم کارهای عمرانی بسیار توانمند و قدرتمندانه ورود پیدا کردند و با همین تعامل و همکاری که در این مجموعه داشتیم و علیرغم شرایط خاص شهر رویان، بودجه ۱۱ میلیاردی پیش بینی شده با متمم بودجه ای که بستیم به ۱۵ میلیارد افزایش دادیم و محقق هم شد. ما سعی کردیم بودجه ها را واقعی و عملکردی ببندیم تا روی کاغذ نباشد و نظارت ما بر شهرداری جدی و حسابرسی ها سالیانه انجام میشود و  این نشان از سلامت مجموعه شهرداری ست و خداروشکر امسال هم پیش بینی ما ۱۱ میلیارد است با توجه به محدودیت های مالی و بخشش اجاره بهای واحدهای تجاری و شرایط اقتصادی بوجود آمده و سه ماه از سال را هم که از دست دادیم، امیدواریم با برنامه های خوبی که شهردار در نطر دارد بودجه محقق شده و تاکنون هم همیشه محقق میشد که اگر بودجه ای مصوب شود و محقق نشود نشان از ورشکستگی یک سازمان است.

محمدرضا بابایی با اشاره به مشکل اصلی رویان گفت: موضوعی که کل شهر و شهرداری رویان را دچار چالش کرد و شهرداری هم نتوانست آنچه را که وظیفه اش است انجام دهد بخث بنیاد مستضعفان است. کل شهر رویان فاقد سند مالکیت است به این جهت که بنیاد مستضعفان مدعی این است که شش دانگ رویان برای بنیاد علوی است و امروز زیرمجموعه بنیاد مستضعفان است وکل زمین ها متعلق به بنیاد است البته هیچ گونه سندی مبنی بر مالکیت آنها  وجود ندارد یک سند مالکیتی هم که وجود دارد المده سابق و تاشکوه را مستثنی اعلام کرده بود. بنیاد مستضعفان هم مدعی است اگر کسی قصد گرفتن سند را داشته باشد باید به ارزش واقعی روز از ما بخرد و این چالشی شده است که هیچ سرمایه گذاری به علت محدودیت پایش را به رویان نمی گذارد. در رویان انبوه سازی اتفاق نمی افتد، انبوه ساز می خواهد از تسهیلات بانکی استفاده کند. دولت برای بافت فرسوده منابع تخصیص می دهد که شهروندان بتوانند از تسهیلات استفاده کنند ولی در رویان هیچ مالکی بدلیل نداشتن سند نمی تواند از تسهیلات استفاده کند.

رئیس شورای شهر رویان خاطرنشان کرد: بالغ بر ۱۰ هکتار زمین متعلق به شهرداری داریم که چون فاقد سند مالکیت است سرمایه گذاری ورود نمی کند، ۴ هکتار زمین از همین مجموعه ما موقعیت بسیار خوبی دارد که در بحث گردشگری می توانیم استفاده کنیم که امروز مجبور شدیم از آن به عنوان چهارشنبه بازار استفاده کنیم. نداشتن سند مالکیت مانعی برای توسعه  و پیشرفت رویان است. امروز ما در دادگاه اصل ۴۹ شعبه ۳۶ استان محکوم شدیم، در بدوی هم محکوم شدیم و پرونده در تجدید نظر مطرح است و اگر موفق نشویم رویان در سراشیبی سقوط قرار می گیرد و فاجعه ای رخ می دهد. این یکی از موانع جدی ما است رویان با چنین شرایطی مواجه است و مطالبه مردم کاملا بحق است. داشتن سند مالکیت خواسته بحق مردم رویان است. اگر رویان با قدمت ۸۰۰ سال به بن بست رسیده است است عدم توسعه یافتگی عاملش همین است.

وی در ادامه عنوان کرد: در رویان  چون ادارات دولتی نداریم شهرداری و شورای شهر متولی همه امورات شهر و پاسخگوی همه مردم است در زمین فوتبال رویان آبگرفتگی رخ می دهد شهرداری و شورای شهر باید پاسخ دهد. برق کوچه ها و خیابان های ما مشکل دارد.یکی دیگر از معظلات این شهر که سالیان سال است که مردم با ان دست و پنجه نرم می کنند آب اشامیدنی است در یکی دو سال اخیر موضوع جدی تر شده که خصوصا خیابان شهدا آب بسیار کدر می شود تا یکسال پیش دلال آب داشتیم آب را تانکری ۱۰۰ هزار تومان می فروخت که همین موجب شد با حمایت های آقای فرماندار ۶ میلیارد تومان برای انتقال مستقیم آب به رویان هزینه شود اما شبکه داخل شهر فرسوده است. یکی از خواسته های ما آب اشامیدنی سالم است. وضعیت پل سبزه رود هم نابسامان است در مواقع بارش سنگین باران ارتباط بخشی از شهر با غرب شهر قطع می شود.

بابایی در پایان گفت: از آقای فرماندار تشکر می کنم در بسیاری از حوزه ها به ما کمک کردند. شهرداران ما با همه این مشکلات کار میکنند و شهرداری این شهر را قبول می کند. ما و شهروندان از عملکرد شهردار محترم راضی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *