افتتاح طرح هادی و آسفالت روستای سعادت آباد

تاریخ انتشار : 10 مرداد , 1399

طرح هادی و آسفالت روستای سعادت آباد بخش چمستان با حضور دکتر اسماعیلی نماینده مردم در مجلس دهم و مهندس فرزانه منتخب مردم شریف شهرستان های نور و محمودآباد، دکتر شادمان فرماندار شهرستان نور، مهندس نائیج نوری معاون عمرانی فرماندار، مهندس هزارجریبی بخشدار چمستان، دهیار و اعضای شورای اسلامی این روستا و دیگر مسئولان شهرستان افتتاح شد.

قاصدک؛دهیار روستای سعادت آباد در حاشیه این مراسم گفت: پروژه اجرای طرح هادی و آسفالت روستای زیبای سعادت آباد به طول ۱۵۰۰ متر و عرض ۹ متر با مشارکت دهیاری و شورای اسلامی روستا با بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی شهرستان نور انجام شد. این پروژه شامل ۱۴۰۰ متر جدول و کانیوو در دو طرف مجموعا ۲۸۰۰ متر، ۱۵۰ متر جوب و ۲ پل عرضی به طول ۳۵ متر با هزینه ۱ میلیارد تومان بوده است.

مهدی ابراهیمی افزود: پروژه اجرای طرح هادی روستا از سال ۹۵ با تعریض و عقب نشینی کوچه های روستا آغاز شده که جا دارد از همکاری خوب هم محلی های عزیز قدردانی کنم. در سال ۹۸ هم کار احداث جدول و کانیوو به طول ۱۴۰۰ متر در دو طرف مجموعا ۲۸۰۰ متر و احداث جوب به طول ۲۰۰ متر توسط دهیاری آغاز و طی ۶ ماه به اتمام رسید.جابه جایی تیر های برق، تلفن و عملیات زیرسازی جاده هم از دیگر مراحل این عملیات بود تا این پروژه مهم به سرانجام برسد.

دهیار روستای سعادت آباد در ادامه عنوان کرد: سعادت آباد در ۱۴ کیلومتری آمل و ۱۶ کیلومتری چمستان در دامنه جنگل های سرسبز منطقه غرب مازندران و در حاشیه کوه البرز قرار دارد از شمال به روستای کچلده، جنوب به روستای افراده، شرق به روستای حاجی کلا و از طرف غرب به روستای شهرک امام و کیابسر وصل می شود. این روستا ۱۴۲ خانوار و ۴۵۲ نفر جمعیت دارد. دارای ۱۰۰ هکتار باغ مرکبات و ۷۰ هکتار زمین زراعی می باشد و در سایه برکات نظام مقدس جمهور اسلامی و همت عالیه مردم بزرگوار و خیرین از نعمت های رفاهی از قبیل خانه بهداشت، مدرسه ابتدایی و راهنمایی، آب آشامیدنی بهداشتی، آسفالت، برق، تلفن، حمام بهداشتی، کتابخانه عمومی و مسجد جامع برخوردار است. بنده ۱۲ سال است که افتخار خدمت به مردم شریف این روستا را دارم و جا دارد از زحمات و همکاری اعضای محترم شورای اسلامی آقایان حجت الله ابراهیمی ، روح الله ابراهیمی و محمد محمدی صمیمانه تقدیر و تشکر کنم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با همکاری اعضای محترم شورای اسلامی روستا تاکنون اقدامات خوبی از جمله تعریض معابر، اجرای طرح هادی ( جدول، کانیوو، جوب، پل، زیر سازی، آسفالت محور اصلی به طول ۱۵۰۰ متر)، تقویت برق روستا  با همکاری اداره برق و نصب ۲۰ ترانس برق، تعویض شبکه آب روستا با همکاری اداره آب و فاضلاب روستایی، بهسازی جوب، شن ریزی معابر، روشنایی معابر و کوچه ها و محور اصلی و ساماندهی زمین ورزشی روستا انجام شده است.

مهدی ابراهیمی با اشاره به تاریخچه روستای تاریخی سعادت آباد گفت: علت اینکه نام این روستا به سعادت آباد ملقب گردید بدین شرح است آنطور که در افواه مردم منتشر است و نسل به نسل به ما رسیده این روستا اول « نی » نامیده می شد که با قدوم مبارک مرحوم فقید عالیقدر فقید علامه حاج میرزا محمد تقی نوری طبرسی مجتهد جامع الشرایط (م ۱۲۰۱ – ۱۲۶۳ ق) سعادت آباد نامگذاری شد.

پدر مرحوم علامه (ره) علی محمد مازندرانی از دولتیان بود و میخواست حضرت ایشان را وادار کند که راه پدر را ادامه دهد ولی پسر از بچگی روحی آزاد و دلی آباد داشت و مال و منال و مقام نتوانست او را بفریبد و در مقابل درهم و دینار مجذوب نشد و میخواست از زمره وارثان پیامبران الهی محسوب گردد چون نتوانست رضایت پدر را به این کار جلب کند از خانه و روستایش فرار کرد و بدنبال نور علم راه افتاد و با شور و شوق به سوی حوزه علمیه اصفهان مهاجرت نمود و در آنجا به فیض درس بزرگ مردانی چون حکیم مولی علی نوری و سید محمد مجاهد و دیگران نائل آمد. سپس به نجف اشرف مهاجرت کرد و سرانجام پس از سی سال اشتغال به درس و بحث و تعلیم و تعلم به وطن بازگشت.

در این بازگشت همشهریان آن بزرگوار شیفتگان مکتب فقه جعفری بطور گسترده از حضرت ایشان استقبال نموده و انتخاب محل سکونت آقا را به خودشان واگذار نمودند که این نعمت ارزنده نصیب مردم خوب و مومن این خطه و سامان یعنی « نی »  گذشته و سعادت آباد فعلی گردید در بدو ورود مالک ده مزبور سه دانگ روستا را واگذار نمودند به حضرت علامه و آن بزرگوار یک قسمت را اختصاص داد به ساختن حوزه علمیه که چهار مدرسه احداث کرد و قسمتی دیگر برای اسکان طلبه های متاهل و ایجاد قبرستان روستای سعادت آباد محل دفن علما و عرفای بزرگواری است که نام آن عزیزان برای ما مشخص نیست و دو مسجد در یالرود بلده زادگاهش مسجد بازار و مسجد جامع به سبک معماری سنتی احداث که فعلا موجود است و توانست با همت عالیه خود حوزه ای را تاسیس کند و طلاب علوم دینی و تشنگان وادی علم و ایمان و معرفت از اقصی نقاط کشور به سعادت آباد مهاجرت و در محضر آن بزرگوار کسب فیض می نمودند که به روایتی ۳۰۰ یا ۷۰۰ نفر طلبه در محفل ایشان زمستان ها در سعادت آباد و تابستان ها در یالرود استفاده علمی می نمودند.

علامه میرزا محمد تقی نوری (ره) علاوه بر تعلیم و تربیت و تبلیغ و تعلم به تحقیق هم می پرداخت که آثار زیادی از خود به یادگار گذاشته تعداد آن به شرح زیر است:

۱)دلائل العباد فی شرح ارشاد    ۲)ماتمکده در شهادت امامان معصوم (ع)   ۳)المدارج فی اصول فقه ۲ جلد   ۴)تشویق العارفین      ۵)هدایه الاتا ۲ جلد     ۶)کشف الوهام     ۷)کشف الحقایق      ۸)جواب پرسشهای دینی   ۹)متعلق و مرانی ائمه اطهار (ع) که تخلص آن بزرگوار در مرانی و نوحه مجنون و وحید بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *