تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹
کد خبر : 354

سرمایه گذار کارخانه کمپوست نور: با حمایت های بی دریغ دکتر شادمان این قرارداد عملیاتی برسد

سرمایه گذار کارخانه کمپوست  نور: با حمایت های بی دریغ دکتر شادمان این قرارداد عملیاتی برسد

سرمایه گذار پروژه کارخانه کمپوست با اعلام اینکه بر اساس قراداد به تعهدات خود عمل کردیم ولی از نظر وجدانی و منطقی در ابتدای کار هستیم.

قاصدک؛ مدیر پروژه احداث کارخانه کمپوست و کنترل شیرابه شهرستان نور گفت: ما برای کمک به پایان دادن سه دهه معضل زباله در شهرستان نور با مجموعه استانداری مازندران، فرمانداری شهرستان نور و شهرداری ها جلسات متعددی برگزار و روش های مختلفی را بحث کردیم و تلاش ما در این راستا بر این بود تا کاری انجام شود تا بعد از این سرمایه گذاری، دیگر سرمایه گذاران کشورمان برای ورود به این ماجرا دل و جرات بیشتری پیدا کنند.
وی در ادامه گفت: طبق اطلاعات من در هیچ جای کشور عزیزمان سرمایه گذار بخش خصوصی وارد موضوع پسماند نشده است و به دنبال سرمایه گذاری در پروژه های زودبازده دیگر هستند درحالیکه موضوع زباله و پسماند معضل واقعی و مهمی است. به عنوان مثال موارد مشابه سرمایه گذاری در کمپوست ارومیه و تبریز را دیدم که مشکلات جدی پیش می آمد و در واقع زیان اول را مردم و دوم سرمایه گذاری که آمده سوله و دستگاه و … رو نصب کرده است و حالا ده سال است که شکایت می کند و راه به جایی نبرده است.
نظری تصریح کرد: البته در پروژه نور حمایت های بی دریغ دکتر شادمان موجب شد که این قرارداد در اواخر اسفند ۱۳۹۹ به مرحله عملیاتی برسد در ادامه کار ما در ۴ ماه اول تلاش کردیم بخشی از کارهای ابنیه را انجام و طرح های اصلی پروژه را به تایید کارفرما و وزارت کشور برسانیم. در جلسه مورخ ۲۰ تیر ۱۴۰۰ صورتجلسه ای تنظیم شد و طرح های اصلی درخصوص تصفیه شیرابه، سیستم پردازش و تهیه کود کمپوست کار را به تایید رساندند و ما از آن زمان که ۴ ماه می گذرد عملیات اجرایی را آغاز کردیم، تمام تلاش ما در این مدت افزایش سرعت پروژه بود تا از بروز مشکلات و معضلاتی که قابل پیش بینی بود جلوگیری کنیم.
وی افزود: منطقه جنگلی الیمالات بسیار زیبا است و از منظر بهترین و زیباترین نقطه کشورمان است پس باید کاری کنیم که این ضرباتی که طی سالها بر پیکره این منطقه میخود کاهش پیدا کنید برای همین خاطر ما به پروژه سرعت دادیم گرچه سرعت، هزینه را هم بالا می برد بطور مثال ۲ میلیارد تومان برای آسفالت ۱۰۰۰ متر محوطه کارخانه لازم است و قرارداد بستیم ولی در خبرها شنیدیم که از شنبه قیر سهمیه ای توزیع می شود و قیمت کاهش پیدا می کند. ولی ما نمیتوانیم تا آن موقع صبر کنیم مجبوریم این هزینه اضافه را بدهیم با سرعت بیشتری حرکت کنیم.

نظری افزود: ما سیستم پردازش را با استفاده از سه سرندی که شیوه جدیدی در کشور است و درجایی از این ترکیب استفاده نکردند درست کردیم تا بتوانیم دورریز یا ریجکتی را به ۳۰ درصد کاهش دهیم که اگر این اتفاق بیفتد خیلی از معضلات زیست محیطی ما حل می شود و از تکمیل این سیستم فقط تست سرندها و نقاله و رفع معایب مانده است که تا هفته آینده تکمیل میشود. کلیه زیرساخت های لازم از جمله تخمیر کود، سالن پالایش کود، ساختمان اداری و ساختمان نگهبانی و کارگری در حال اتمام است، آسفالت را هم که شروع کردیم. چیزی که شهرداری شاید به دلیل کمبود بودجه نتواند کمک کند آسفالت مسیر است در منطقه هم گل و گیاه بکاریم تا زیبایی آن بیشتر شود.
نظری در ادامه با اشاره به موضوع شیرابه گفت: در رابطه با کنترل شیرابه ۵۰ درصد کار از جمله لاگن های مربوط به تخلیه و نگهداری بصورت بتن ارمه برای ظرفیت ۱۲۰ هزار لیتر در روز آماده و به اتمام رسیده است. فقط محل هایی که ۲۰ ساله شیرابه در آن ریخته شده و بخشی از آن هم متاسفانه به جنگل راه پیدا کردند مانده است در این زمینه هم سه ماهی است که در این خصوص کار میکنیم تا لجن ها را بیرون کشیده
و ایزوله کنیم اگر دوره آنها به اتمام برسد بحث شیرابه هم به اتمام خواهد رسید.
مدیر پروژه خاطرنشان کرد: در رابطه با تفکیک زباله از مبدا یک اپ کامی خریداری شده تا در واقع بین مردم توزیع شود، توضیحاتی هم بصورت چهره به چهره به مردم داده شده است، ماشین آلاتی هم خریداری شده که یک شکل هستند. اما خودم راضی نیستم چون باید درواقع یک هماهنگی هایی بین ما، شهرداری و محیط زیست صورت بگیرد علاوه بر آن موضوع را شهرستانی کنیم تا در عین حال که مردم را دعوت به مشارکت می کنیم اقتصادی هم بشود. امیدوارم در این زمینه هم موفق عمل کنیم بر اساس قراداد به تعهدات خود عمل کردیم ولی از نظر وجدانی و منطقی در ابتدای کار هستیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.